Czy istnieje lek na boreliozę?

Standardowe leczenie boreliozy to doustne antybiotyki. Podstawowy lek na boreliozę to doksycyklina, która we wczesnych stadiach choroby może okazać się skuteczna. Należy jednak podkreślić, że nie tak dawno odkryto niezwykle istotny powód, przez który antybiotyki na boreliozę nie działają na każdego pacjenta. Szczególnie gdy choroba została wykryta po wielu wielu latach. Wiadomo, że bakteria ta z czasem może rozsiewać i kolonizować różne narządy i tkanki gospodarza. Zmniejsza to szansę na całkowite wyleczenie boreliozy. Krętek boreliozy tworzy formy przetrwalnikowe w naszym ciele i niezwykle dobrze ukrywa się po to, żeby przetrwać.

Czy antybiotyki na boreliozę są skuteczne?

Na boreliozę nie istnieją niestety żadne w stu procentach skuteczne leki, które zadziałają na każdego pacjenta i wyleczą nas z tej choroby. Profesor Eva Sapi z Uniwersytetu New Haven w Stanach Zjednoczonych odkryła, że bakteria borreli może tworzyć wokół siebie warstwę ochronną – biofilm. Dzięki temu jest ona odporna na antybiotyki. Eva Sapi jest uznanym na całym świecie ekspertem w badaniach nad boreliozą. Warto podkreślić, że spędziła pięć lat prowadząc niezwykle ważne badanie, które skupiło się na kobiecie z Nowego Jorku. Uzyskała ona pozytywny wynik testu na boreliozę i otrzymywała antybiotykoterapię przez 16 lat. Dostępne leki na boreliozę zawiodły. Pomimo przyjmowania wielu kombinacji antybiotyków, kobieta miała poważne komplikacje, w tym drgawki i ostatecznie zmarła z powodu choroby. Naukowcy przeprowadzili dodatkowe badania i  zsekwencjonowali wszystko w jej tkankach. Znajdując boreliozę pomimo wieloletniej antybiotykoterapii. Potwierdzili, że bakterie mogą tworzyć biofilm i dzięki tej warstwie ochronnej są one odporne na antybiotyki. W podsumowaniu swoich badań profesor Sapi stwierdziła, że krętek boreliozy jest w stanie utrzymywać się w organizmie człowieka i przetrwać nawet długotrwałe leczenie antybiotykami. Badania, które przeprowadziła profesor Sapi zostały opublikowane w zagranicznym czasopiśmie „Antibiotics”. Dostępne są również w internecie. Wyleczenie długotrwałej boreliozy przykładowo po 15 latach choroby jest niezwykle trudne. Wymaga zazwyczaj długotrwałej terapii oraz połączenia kilku metod jednocześnie.

Bardzo duże znaczenie mają również inne badania mające na celu zbadanie związku bakterii boreliozy z nowotworami. Badając ponad 400  tkanek raka piersi, profesor Sapi odkryła, że znaczna liczba próbek była pozytywna dla Boreliozy. Sugeruje, że bakterie mogą odgrywać istotną rolę w rozwoju raka piersi i przerzutach. Czy bakterie boreliozy mogą odgrywać rolę w rozwoju innych nowotworów? Pewne badania wskazują, że borelioza może zwiększać ryzyko wystąpienia innego rodzaju nowotworu krwi – chłoniaka.

leki na borelioze

Warto podkreślić, że liczba szczepów bakteryjnych odpornych na antybiotyki stale rośnie. Bakterie potrafią uodpornić się na antybiotyki na wiele sposobów. Są to: tworzenie barier fizycznych takich jak biofilmy, tworzenie cyst, modyfikacja miejsc docelowych antybiotyków, mutacje i adaptacje genetyczne, zmieniona przepuszczalność błony zewnętrznej, geny odporności lub enzymy dezaktywujące leki. Konieczne jest opracowanie nowych leków. Nowe i skuteczne leki na boreliozę powinny oddziaływać nie tylko na samego krętka boreliozy, ale również na jego wszystkie formy przetrwalnikowe jednocześnie. Jedną z nowoczesnych metod terapii boreliozy jest generator plazmowy. Więcej informacji na temat terapii znajdą Państwo na stronie generator plazmowy borelioza.